Jak a co dokáže ovlivnit dobu prodeje nemovitosti?

10.05.2021

REZERVOVÁNO TÉMĚŘ PO ROCE PRODEJE - WWW.TREBONAPARTMENT.CZ

Když mě majitelka oslovila se spoluprací při prodeji jejího apartmánu v Třeboni, byl jsem samozřejmě rád, protože Relax Park Třeboň je moje srdeční záležitost a dělá mi velkou radost, když můžu prodávat nemovitosti z projektu, u kterého jsme byli partnerem a známe ho tedy na 100%.

Na první pohled jednoduchý případ. Prodávat investiční apartmán, který je v perfektní lokalitě, kompletně vybavený, generuje zajímavé finance a navíc v době, kdy roste zájem o rekreační nemovitosti.

O možnosti prodeje jsme se s majitelkou bavili již na jaře roku 2020, ale do oficiálního prodeje jsme se pustili až v průběhu léta. V té době byl vcelku přijatelný režim v rámci pandemie a nic nebránilo aktivnímu prodeji. Nicméně zásadní podmínkou majitelky pro prodej apartmánu bylo, že jí v rámci Třeboně a ideálně ve stejném projektu seženeme k investici menší, jednopokojový apartmán a zároveň najdeme kupujícího, kterému nebude vadit uskutečnit převod nemovitosti až ke konci roku 2021.

Splnit tyto podmínky nebylo vůbec jednoduché. Během posledních deseti let od dokončení projektu, z celkově 77 apartmánů, prodalo ty své něco málo kolem pěti vlastníků a najít kupujícího, který bude klidně i rok čekat na to, než se mu apartmán převede do vlastnictví, předá k užívání a bude generovat nějaké finance, to je sám o sobě nadstandardní požadavek.

Celé léto jsme strávili prohlídkami, ale ne a ne, aby nám někdo s podmínkami jasně souhlasil. Buďto zájemci souhlasili s kupní cenou, ale nechtěli apartmán kupovat vybavený. Jiní zase nebyli ochotní čekat do doby, než se nám podaří najít menší apartmán nebo přišli klienti, kteří by apartmán koupili, klidně si počkali na převod až do dalšího roku, ale na oplátku žádali nemalou slevu. Jak už možná tušíte, do konce roku 2020 jsme se s nikým nedokázali dohodnout.

Nakonec jsme se přes zimní období rozhodli, že nabídku stáhneme a budeme ji komunikovat jen interně a to až do doby, než se objeví příležitost ke koupi menšího apartmánu. Nová strategie se pro rok 2021 ukázala jako úspěšná. Jak už to s náhodami bývá, v první polovině letošního roku se přímo majitelce ozvala její známá z vedlejšího bloku, jenž vlastní apartmán 1+KK a zmínila se, že uvažuje o jeho prodeji. Sláva, beru ho. Taková byla první slova klientky. Zařídilo se vše potřebné a menší apartmán si majitelka převedla do svého vlastnictví. Nyní už nic nebránilo tomu, abychom zdárně pokračovali v prodeji většího apartmánu.

Můj následný úkol byl tedy jasný, najít kupujícího. Oslovil jsem tedy dřívější zájemce a najednou jsme tady. Necelé dva týdny po tom jsme se domluvili se zájemkyní z Prahy, se kterou jsem v kontaktu posledního půl roku. Konečně jsme měli příležitost uzavřít rezervační smlouvu a domluvili jsme se na podmínkách převodu.

A co jsem vám tímto příběhem chtěl sdělit?
Předně to, že ne každý proces prodeje nemovitosti je bezproblémový. I když jde o opravdu lukrativní nemovitost, můžou konkrétní požadavky její prodej zbrzdit a neznamená to selhaní na straně vašeho realitního makléře. Čím nižší požadavky, tím rychlejší tempo a samozřejmě naopak.

Na druhou stranu, bych byl rád, kdybyste si z toho vzali i to, že nic není nereálné. Pokud tedy spolupracujete s někým, kdo pro vás není ochotný udělat maximum a odrazuje vás od vašich požadavků, nebo je chce snižovat, vyměňte ho. Jedna věc je nechat si poradit a nastavit si tím jasný směr. Druhá věc je cítit, že člověk, do kterého jste vložili důvěru, nedělá svou práci na plno a nehledá nejlepší, ale nejsnadnější možnost.

Kde je vůle, je i cesta a věřte, že v naší kanceláři je vůle víc než dost. Takže pokud budete chtít poradit nebo pomoct i s vaší nemovitostí, nemusíte se bát svěřit do našich rukou.

Mějte se moc hezky, Michal Groulík.


Zajímají vás naše další články nebo se chcete přihlásit k osobnímu odběru?