POHÁDKA O VELMI HOŘKÉ CHALOUPCE, ANEB JAK TENTO PŘÍBĚH NEZAŽÍT NA VLASTNÍ KŮŽI
Začneme od začátku…
Aktuálně je v České Republice více než 4 miliony exekucí a téměř polovina z nich skončí zabavením nemovitosti dlužníků. Můžete si říct prima, šance pro mě, ušetřím značnou část peněz a třeba narazím na dům svých představ – win X win.
Není to ale tak růžové, jak to vypadá.
Výhody nákupu nemovitostí v exekuci totiž zastiňují jejich nevýhody. Tou největší je nepochybně to, že nemovitost v exekuci nabýváte i s původním majitelem. Běžné se tak v praxi stává, že po pořízení nemovitosti se původní majitelé odmítají odstěhovat.
A to je přesně situace, řekněme pana X, ten má dům, který koupil před pěti lety právě v exekučním řízení, ale doposud v něm nikdy nebydlel, protože se původní majitelé odmítají odstěhovat. On splácí hypotéku, k tomu platí nájemné, aby měl, kde bydlet a nezbývá mu, než se soudit.
Soud sice vypočítal výši nájemného, které má rodina měsíčně platit, ale co myslíte? Že platí? Nebuďte bláhoví, za pět let od nich pan X neviděl ani korunu a asi můžeme hádat, že ani neuvidí. Dům už jim podruhé prodat nemůžou a co víc si na nich vezmou?
Od každého soudního procesu se rodina z nějakého důvodu omluví a soud se odloží. Takže se to táhne, jak jsem psal, už dlouhých pět let.
Do domu nemá přístup, protože mu zatím nikdo nepředal klíče a i přes to, že je formálně celá nemovitost jeho, nemůže tyto nelegální nájemníky nijak vystěhovat – legálně je nemůže nijak vystěhovat.
A jako každý správný příběh, bude mít i tento na konci ponaučení.
Ne každý exekuční prodej je nutně špatný, ale nepouštějte se do toho na vlastní pěst.
Nechte si poradit a pomoct a od toho jsme tady my, Michal Groulík a InStyle Real Estate