Aktuální informace z realitního trhu.

07.10.2020

REALITY V DOBĚ CORONAVIROVÉ

Jedná se o velmi specifické období, které kategorizuje náš realitní trh hned do několika skupin - zajímavé a nezajímavé nemovitosti, dražší a slevované nemovitosti, rozhodní a nerozhodní klienti.

Tyto skupiny tu byly vždy, nikdy jsme se v tomto oboru nemohli bavit o učebnicovém případu, kdy by se nabídka rovnala poptávce a obě strany byly stejně pružné a spokojené. Dnes je ale velký rozdíl v tom, jak se prostřídali role - nemovitosti, které byly dříve zajímavé, teď klienti spíše přehlížejí, slevovat začínají i takové lokality, u kterých by to ještě před časem nikdo netipoval a nerozhodnost zákazníků pramení z jiných rizik.


LOKALITA K NEZAPLACENÍ

Uherskohradišťsko a prakticky celé Slovácko je velmi oblíbenou, vysněnou, lokalitou. Málo z těch, kteří v těchto místech vyrostli, uvažují v dospělosti o stěhování a spíše hledají svou budoucí nemovitost v okolí. Zároveň lidé z jiných regionů bedlivě sledují jakýkoliv volný prostor u nás a neustále rozhazují sítě. Majitelé bytů, kteří je využívají k dalšímu pronájmu, si jsou žádaností této lokality dobře vědomí a proto, se výše nájemného mnohdy podobá tomu v Brně nebo dokonce Praze.

V této době se situace ale v jedné věci změnila - lokalita na kvalitě samozřejmě nijak neztratila, ale ochota klientů platit nadstandardní částky klesá. To ale neznamená, že by stejnoměrně rostla jejich ochota změnit místo bydlení. Většina z nich řeší situací tím, že se raději uskromní a hledá si menší nemovitosti.

Z toho nám vyplívá jediné - ať přijde jakákoliv situace, je velmi nepravděpodobné, že by vaše nemovitost na Uherskohradišťsku zůstala bez nájemníků.
A samozřejmě taky to, že menší objekt si na trhu najde své zájemce snáze.


NEMOVITOSTI NA HODNOTĚ NEKLASAJÍ, NECHOĎTE S CENOU DOLŮ ANI VY

Strach z neznámého, obavy o zdraví a z neschopnosti splácet své závazky. To jsou asi ti největší strašáci, se kterými v době pandemie bojujeme. Člověk se ve strachu a tísni rozhoduje impulzivně a ne vždy racionálně.

Sami jsme na internetu narazili na nejeden článek plný konspiračních teorií o tom, jak cena nemovitostí rapidně klesne, ať s prodejem neotálíte, ať jste rádi i za snížení o 20, 30% z tržní hodnoty, protože může být hůř. 

Pravda je taková, že některá doba je pro prodej nebo nákup nemovitostí lepší, některá horší. Rozhodně se ale nemusíte bát, že vaše nemovitost, kvůli Corona viru, ztratí na hodnotě a měli by jste tlačit na prodej.

Na jednu stranu může zájem kupujících, v souvislosti se ztrátou zaměstnání nebo omezením podnikání, klesat. Na druhou stranu tuto situaci může vykompenzovat snížení úrokových sazeb u hypotéky. Přeci jenom současné nabídky bank na financování nemovitostí jsou více než zajímavé a u většiny bank se dokážeme pohybovat s úroky pod 2%.

Rozdíl můžeme vnímat u rekreačních nemovitostí nebo prostorů, určených ke krátkodobému pronájmu. Ty vlivem omezení a nouzového stavu utrpěli nejvíce. Lidé se báli, a také měli zakázáno, shromažďovat se, proto zájem o víkendové pronájmy bytů rapidně klesl. Situace ale není nevratná. 

S postupným rozvolňováním a hlavně otevřením hranic se zase jejich majitelé dostanou do původních čísel, ne- li do zelenějších. V případě nemovitostí určených k trvalému bydlení je to ale úplně jiný případ. Dlouhodobě je nabídka prostorů k bydlení nižší než poptávka a lidé někde bydlet potřebují, ať už pandemie přetrvává, nebo ne. 

Nemusíte tedy mít strach z toho, že by se na vaši nemovitost kupec nenašel. Hlavně nedejte na lživé zprávy. Pokud jste neměli v plánu nemovitost zpeněžit, tak to jen kvůli dnešní krizi nedělejte. Jestli o prodeji ale vážně uvažujete, tak se nám ozvěte a my vám garantujeme, že budete překvapení pouze mile.

Hezký zbytek dne, M. Groulík