Příběh jedné nemovitosti: www.dumpodoli.cz

18.02.2021

Rodinný dům v Podolí u Uherského Hradiště jsem poprvé navštívil v roce 2015, kdy mě oslovila sestra tehdejší majitelky, zda bych jí nemohl pomoci s těžkou rodinnou situací, ve které se aktuálně nacházela.

Tehdejší majitelce zemřel po dlouhé nemoci manžel a mimo to se potýkala i s dalšími osobními problémy. Na druhou stranu ale dokázala být stále velmi milá, vstřícná a přátelská. Byl jsem proto rád, že se s pomocí obrátila přímo na mě a naší kancelář.

V souvislosti s problémy bylo potřebné řešit otázku prodeje domu radikálním způsobem. V té době se jednalo o nemovitost dispozičně řešenou jako 5+1 s velikou okrasnou zahradou, kterou bylo potřeba stále opečovávat a zvelebovat.

Majitelka se v té době blížila k výročí 70. narozenin a péči o takový dům, i kdyby nedošlo k již zmíněným komplikacím, by vůči svému věku už jen velmi obtížně zvládala.

Do konce roku 2015 jsme tedy ve spolupráci s majitelkou a naším notářem připravili vše pro prodej nemovitosti ve spojení s hledáním menšího bytu k pronájmu v Uherském Hradišti.

Pro majitelku to samozřejmě nebyl jen prodej nemovitosti a stěhování, ale řešila velké citové pouto, které si za posledních 50 let ke svému domovu vybudovala, a z tohoto důvodu jsme nechtěli jít do prodeje okamžitě. Nechali jsme majitelce více než půl roku prostor na to, aby si pomalu začala připravovat věci pro přesun a zároveň se zbavila všeho, co již nepovažuje za nutné či potřebné. Já jsem časovou prodlevu jenom uvítal, jelikož prodávat tento druh nemovitosti v zimním období nemělo takový potenciál, jako na konci letních měsíců

Na konci léta roku 2016 jsme se tedy opět sešli na dané nemovitosti a již připravovali vše k potřebnému prodeji. Nemovitost se vyklidila, krásně uklidila, posekal se trávník a připravovali jsme nabídku k fotografování. Během 14 dnů jsme vše nachystali a nic nebránilo spuštění prodeje. Jelikož se jednalo o nemovitost ve velmi zajímavé lokalitě, předpokládali jsme, že o ni bude veliký zájem.

Původní představa majitelky byla 1,7 milionu korun. Po našem zvážení jsme se ale rozhodli pro prodej nemovitosti ve výši 2,25 milionů korun a byli jsme úspěšní. Nebyli jsme úspěšní pouze po finanční stránce, ale zároveň se prodej podařilo uskutečnit ve velmi krátkém čase.

Již při prvním telefonátu a osobní návštěvě zájemců jsme věděli, že chtějí svůj zájem stvrdit prakticky okamžitou rezervací. Věděli, co chtěli a stáli si za svým. Hnal je totiž taky trochu čas, protože ve stejný den, kdy jsme se na nemovitosti potkali, museli odletět zpátky do velké Británie, ve které v té době žili.

Po uzavření rezervace a složení depozita jsme již zbývající části řešili na dálku a to telefonicky a formou e-mailů. Dovolím si tvrdit, že již od prvního setkání panovala ve spolupráci jasná důvěra a tím byl celý proces o něco snazší, i když byl řešen na dálku.

Když jsme se po několika málo dnech sladili nad celkovými podmínkami převodu, bylo potřebné sjednat osobní schůzku na Generálním konzulátu České republiky v Londýně, aby bylo možné uzavřít a ověřit potřebné listiny sloužící k převodu vlastnického práva.

Vše se nám podařilo vyřídit a nic nebránilo tomu, aby se noví majitelé mohli těšit na nemovitost, kterou si zrekonstruují podle vlastních představ a hlavně na nemovitost, do které se po svém návratu ze zahraničí přesunou.
Pro bývalou paní majitelku se nám zároveň podařilo sehnat byt k pronájmu, takže na obou stranách panovala naprostá spokojenost.

S odstupem času se noví majitelé pustili do kompletní rekonstrukce nemovitosti a připravovali si půdu pro návrat do České republiky. Stalo se ovšem něco, co nikdo nečekal. Prakticky téměř před dokončením podstatné části rekonstrukce obdrželi možný pracovní kontrakt do Kanady.

Po dlouhém zvažování se rozhodli, že tuto nabídku využijí. Nikdy tedy v nemovitosti ani jednou nepřespali nebo nezůstali déle než po čas stavební kontroly.

Nějaký čas jsme debatovali nad tím, zda nemovitost pronajmout nebo prodat. Nakonec jsme se rozhodli, že zkusíme na období jednoho roku nemovitost pronajmout. To se psalo jaro roku 2019. Nájemnímu vztahu jsme nakonec dali prostor necelý rok a půl. Po tomto období se majitelé rozhodli, že chtějí na 100% zůstat v Kanadě už natrvalo. Koupili tam rodinný dům a rozkaz pro mě zněl jasně - nemovitost v Podolí nabídneme k prodeji a cílem je, utržit z ní maximum.

Jelikož se opět celý proces řešil na dálku, navíc v období Corona krize, museli jsme vše připravit maximálně precizně. Základním bodem pro naši kancelář bylo udělit speciální plnou moc, díky které jsme mohli majitele zastupovat ve věci kompletního prodeje. Plná moc měla několik stran. Museli jsme podchytit opravdu veškeré činnosti a potřeby, která jsou s nemovitostí spojeny a to tak, abychom mohli jednat s výkony státní správy, bankami, katastrálním úřadem, finančním úřadem, advokátem, notářem, dodavateli energií. apod. Jelikož jsme si dali na všem záležet, další vyřizování nám bylo tím pádem nakloněno. Prodávající se museli opět objednat na Honorární generální konzulát České republiky v Calgary a ověřit potřebná vyhotovení plné moci. Nebudu vám lhát, kam se hrabe náklad za ověření podpisu v České republice. U nás se jedná o zanedbatelnou částku, kdežto v USA/Kanadě se jedná o několik tisíc korun.

Nechali jsme nemovitost kompletně uklidit, posekali trávník a vybavili ji dekoracemi, které prázdný prostor zútulnily při fotografování, 3D prohlídce, video-prohlídce a i při následných osobních prohlídkách. Udělali jsme privátní osobní web nemovitosti a na ten vložili maximum informací a všechny mediální výstupy. Ihned po spuštění prezentace jsme měli velmi kladné komentáře a pozitivní ohlasy se zájmy o prohlídku nemovitosti. Při prvním prohlídkovém dnu jsme obdrželi hned několik cenových nabídek ke koupi nemovitosti. Veškeré nabídky jsme si nechali předložit písemně včetně přesného popisu a představy o financování.

Na základě těchto nabídek jsme další prohlídkové dny zrušily a pustili jsme se do vyhodnocení, které rozhodně nebylo jednoduché. Původní prodejní představa majitelů byla 5 milionů korun. Zájemci, které jsme si vybrali díky jejich solidnímu a korektnímu vystupování k dalšímu jednání, byli ochotni nabídnout částku ke koupi ve výši 5,3 milionů korun. Prostě a jednoduše se do nemovitosti zamilovali a byli ochotni nemovitost získat prakticky za jakoukoliv cenu.

Byla to totiž právě ta nemovitost, kterou celé 2 roky hledali. Ideální místo pro rodinu, které nabízí dostatek samostatných pokojů a prostoru pro každé z dětí, několik koupelen, velikou zahradu, venkovní terasu a prostě to, co vám nedokáže nabídnout jen tak nějaká nemovitost.

Jak zmiňuji výše, opravdu seriózním jednáním jsme se domluvili, že právě oni, manželé Doškovi z Uherského Hradiště, rodina o pěti členech, se stanou novými majiteli nemovitosti v Podolí. Dnes už má každé z dětí vybraný svůj pokojíček a u krbu v obýváku přemýšlí, co budou v létě podnikat na zahradě.

Ještě před tím nás ale samozřejmě čekal právní proces převodu, řešení financování a vyplacení původního zástavního práva České spořitelny, na základě kterého si původní majitelé půjčovali na rekonstrukci nemovitosti. I když se nám veškeré vyřizování dostalo do období Vánoc, vše se nakonec podařilo na jedničku.

Kompletní dokončování procesu, které spočívalo v uzavření úvěrových smluv, zástavních smluv, kupních smluv a smluv o advokátní úschově financí a listin, jsme stihli zrealizovat do konce ledna tohoto roku.

Za pár dnů nám skončí převod vlastnického práva na nové majitele a poslední drobností bude dokončit proces výmazu zástavního práva prodávajících u České spořitelny. Samozřejmostí je, že pro prodávající a kupující zařizujeme veškerou činnost spojenou s převodem médií.

Jak se tak na ten příběh dívám, a to jsem nerozepisoval detaily, zažil jsem toho s touto nemovitostí opravdu hodně a to prostě k naší práci patří.

Nemovitosti s sebou nesou různé příběhy, situace a osobní rozvoj, který nás jako kancelář a mě osobně jako prodejce posouvá stále dál a dál.

Prodej nemovitosti by neměl být jen o tom prodat. Rychle a výhodně. Ale taky poradit, pomoci, pochopit a být tu pro klienty v jakékoliv situaci.

Přeji vám pevné zdraví a mnoho osobních i životních úspěchů.

MICHAL GROULÍK a INSTYLE REAL ESTATE s.r.o.

PROHLÉDNĚTĚ SI JEŠTĚ JEDNOU CELOU NABÍDKU

WWW.DUMPODOLI.CZLÍBÍ SE I VÁM NAŠEH PRÁCE?

POKUD ANO, OZVĚTE SE NÁM A MY VÁM RÁDI POMŮŽEME