Minimalismus v realitách?

12.08.2020

Víc žít a méně mít, i to je jedna z definicí, která minimalismus dokonale vystihuje. Dokážu si představit, kolik z vás by při myšlence bydlení v bytě 1kk, jako první vyřklo, že na tak malém prostoru by žít nedokázalo, že tam by se přeci nevešla ani polovina vašich věcí, natož tak vy samotní a prožívali tak komfortní život. Zkusili jste se ale někdy zamyslet nad tím, kolik věcí z vašeho domu opravdu potřebujete?

BYDLENÍ - V HLAVNÍ ROLI MINIMALISMUS

Myšlenka minimalismu spočívá v tom oprostit se od věcí a zbytečností a prostor zaplňovat sebou samotným. Nenechávat se rozptylovat, soustředit se a dýchat. Stačí splnit základní pravidla a provést pár drobných změn a i sebemenší garsonka se může stát vaší oázou klidu a milovaným domovem.

JE MINIMALISMUS TA KARTA, NA KTEROU MÁME VSADIT?

Minimalismus je podle všeho cesta k nekonečnému pořádku v domácnosti. Kvůli věcem, které jsou v interiéru přebytečné a nemají žádnou jinou funkci než zaplnit prázdné místo, může místnost působit chaoticky a neuspořádaně.

Minimalistický interiér dává vyniknout samotnému prostoru a těm základním prvkům, které ho tvoří osobitým.

S tímto tématem se chytře pojí jedno moudro, které si velmi rád opakuji. "Nejsem natolik bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci". Pokud si zařizujete své bydlení v minimalistickém stylu, můžete si dovolit koupit kvalitní vybavení za více peněz. Budete totiž kupovat jenom to, co opravdu využijete a potřebujete, bude ho tak výrazně méně. Koupíte pár stěžejních kousků, které ve vašem domově zůstanou dost možná už navždy. Díky ušetřeným penězům za dekorační stolíky, taburety, a další neúčelové doplňky si budete moct například místo laminátové podlahy dovolit tu z masivního dřeva a věřím, že takovou už nebudete mít potřebu zakrývat ani z nejmenší části doplňkovým kobercem.

Když objevíte kouzlo minimalismu a najdete si k němu cestu, přestanete nakupovat věci jen proto, že jsou zrovna ve slevě. Přestanete přemýšlet o tom, co ještě přidat na volná místa na polici, ale zjistíte, že je police vlastně zbytečná a zbavíte se jí.

Minimalistický styl by vám neměl ušetřit jen peníze ale taky čas. Díky absenci zbytečností se výrazně zkrátí čas, který jste trávili úklidem a který byste mohli investovat do jakékoliv jiné příjemnější aktivity. Netýká se to jen úklidu, ale i samotného hledání různých věcí. Věděli jste, že hledáním věcí strávíme denně téměř dvě hodiny? Čím míň věcí v šuplících a vlastně i šuplíků samotných, tím míň promrhaného času.

Minimalistický prostor vám dovoluje experimentovat a kombinovat s jinými styly. Můžete se poddat vaší fantazii a doprostřed místnosti například postavit velké červené křeslo, historický lustr nebo designovou skříň. Díky neutralitě zbylého prostoru mu dodají váš osobitý styl a dokonale do něj zapadnou.

MALÉ VELKÉ KRÁLOVSTVÍ

Když jsem poprvé přišel do tohoto bytu, který vidíte na fotografiích, byl prázdný a mně v ten moment přišel obrovský. Tak vzdušný a otevřený. Když jsem si představil, jak by mohl vypadat vybavený, kam by přišla postel, kam skříně, kam knihovna. Do kterého rohu křeslo a kam lampa, knihy, fotky, obrazy, televize, domácí kino...tak jakoby se začal zmenšovat a zmenšovat. Proto jsem od této myšlenky malinko upustil a představil si v něm jen pár základních a nezbytných věcí a voila trefa do černého. Krásná prosluněná místnost, která má svou relaxační a pracovní část. Která dýchá a ve které se dá i tancovat, když na to přijde. Právě toto byl ten hlavní důvod, proč jsem se rozhodl tématu minimalismu v článku věnovat.

Společně s prodejnou luxusních bytových doplňků CASA MIA COLLECTION jsme do tohoto bytu zvolili funkční a velmi kvalitní vybavení - jedním slovem minimalistické. Velkým protagonistou minimalistického stylu je Skandinávie a právě odtud pochází velká část nábytku a doplňků, které v prodejně nabízí. Vysoce kvalitní materiál, originální design, přírodní provedení a čisté jednoduché linie, které se mají společné jmenovatele - FUNKČNOST A ŽIVOTNOST.

Několik základních kousků, které padnou jak vám do oka, tak i do vašeho domova a máte hotovo.

I přes to, že je byt řešený jako 1KK, stejně jako v tomto případě, tak se v něm nutně nemusíte cítit jako v králíkárně.

Často od klientů slyším úsměvnou poznámku "Radši vyhořet, než se stěhovat". V případě, že máte v bytě postel, kvalitní jídelní sestavu a pár dalších kusů, které jsou pro bydlení nezbytné, tak není ani stěhování žádná noční můra. Obzvlášť, když se bavíme o pronajatém bydlení, je na prvním místě společně s pohodlím také cena. Proč každý měsíc vynakládat o několik tisíc korun více, kvůli prostoru, když stačí jen zredukovat zbytečné věci a prostor konečně začít využívat. Ušetříte tak prakticky dvakrát.

Přemýšlíte teď nad tím, co máte právě vy doma navíc? Proč máte tendenci schovávat věci, i když jste na ně nesáhli několik let?
V tom případě vám doporučím knihy od Marie Kondo. Od ženy jejímž koníčkem je úklid a učení lidí k pořádku.

Mějte krásný den, Michal Groulík