Kvalita - To je investice, která se vyplácí

27.08.2020

NÁJEMNÍ BYDLENÍ ZAŽÍVÁ SVŮJ BOOM

Poptávka po nájemním bydlení šla v posledních letech strmě nahoru a růst stále nepřestává. Už před třemi roky, kdy se výrazně zvýšila cena nemovitostí jako reakce na vyšší cenu stavebního materiálu a pozemků, ale také na zdlouhavé udělování stavebního povolení, jsme zaregistrovali větší zájem o pronájem, než o samotnou koupi. Když se k tomu v roce 2018 přidaly zpřísněné podmínky pro získání hypotéky a taky letošní pandemie Corona viru bylo jasné, že lidé budou velmi opatrní. Proto se mnoho zájemců o bydlení uchýlilo k možnosti pronájmu, než aby se dlouhodobě zadlužili. I když se Česká republika stále řadí mezi země s nejnižším podílem nájemního bydlení v Evropě, v horizontu pěti let bychom na tom mohli být podobně, jako například Rakousko nebo Německo.


KVALITA - TO JE INVESTICE, KTERÁ SE VYPLÁCÍ

Ne jednou jsme viděli byty, které byly určeny k pronájmu, k okamžitému nastěhování nových podnájemníků, ale jejich stav byl spíš takový, že by tam měl okamžitě naběhnout demoliční tým. Lidé, kteří nemají, ať už z jakéhokoliv důvodu, možnost pořídit si své vlastní bydlení, to mnohdy nemají jednoduché. Bytů není moc, kdežto zájemců o ně ano. Často jsou v situaci, kdy si nemůžou vybírat a musí brát prostě to, co je a je to hned. Poměrně málo majitelů bytů, které využívají k dalším pronájmům, má zájem do nich jakýmkoliv způsobem investovat. Nechávají byty v původním stavu, nerekonstruují, neobměňují staré vybavení. Při pořizování nové nemovitosti vybírají to nejlevnější, bez ohledu na praktičnost. "Já chci, aby mi to vydělávalo, ne abych do toho investoval," slýcháváme.

V tomto případě si dovolíme říct, že opak je pravdou, což se nám několikrát potvrdilo. Pokud dáme do bytu kvalitní podlahy, kvalitní kuchyňskou linku a kvalitní koupelnu, tak máme zaručené, že žádných dalších investic nebude minimálně deset let třeba. A hlavně čím líp se bude člověk v bytě cítit, tím vyšší o něj bude mít zájem a tím taky poroste jeho ochota debatovat o ceně. I přesto, že je zájem o pronájem velký, může se stát, že nemovitost zůstane několik měsíců prázdná kvůli své neatraktivně a pro majitele to znamená ztrátu desítek tisíc. Proto se snažíme majitelům starších nemovitostí ukázat cestu rozumné rekonstrukce, kterou rádi zkoordinujeme tak, aby z toho vzniklo nové komfortní bydlení a investice byla v co nejkratším čase zpět. Stejnou pomoc poskytujeme při spekulaci nad novou investiční nemovitostí. Po jaké dispozici sáhnout, co preferovat a čemu se raději vyhnout. Důkazem úspěchu jsou naše vlastní nemovitosti, které si své nájemce hledají samy.


BYDLENÍ V NAŠICH NEMOVITOSTECH

V souvislosti s pronájmem našich investičních nemovitostí jsme si parafrázovali jedno české přísloví. Schválně jestli se vám vybaví jeho originální znění. "Nikdy nekupuj byt, v kterém by si ty sám nechtěl bydlet". ☺

V první řadě je pro nás klíčová lokalita. Zaměřujeme se na nemovitosti ve velmi vyhledávaných lokalitách, kde se nachází veškerá občanská vybavenost a zároveň cílíme na to, aby se člověk cítil, že bydlí na zajímavém a jedinečném místě. Zkrátka v nemovitosti, kterou nebude moci nahradit v daném místě žádná jiná.

Poté se soustředíme na kvalitu stavby, její finanční potenciál a rozvoj do budoucna. Především se zaměřujeme na nové projekty, u kterých můžeme být od základu.

Chceme, aby každá nemovitost měla zajímavou dispozici, originální vybavení, lodžii nebo terasu, sklep a parkovací stání. Víme, že v dnešní době jsou tyto potřeby u zákazníků na prvním místě.

I když většina investorů, kteří pořizují nové nemovitosti určené k pronájmu, ponechává v nemovitostech běžný standard, my se snažíme být o krok dál.

Do koupelen umísťujeme velkoformátové dlažby a obklady, sprchové kouty bez vaniček, automatické pračky, otopné žebříky, zrcadla a LED osvětlení. To vše ve spolupráci s koupelnovým studiem ELEMENTS - https://elements-cz.cz

Do hlavních obytných částí pokládáme kvalitní dřevěné podlahy v dekorech, které ladí s moderním provedením kuchyňské linky, kterou pro nás vždy realizuje moderní kuchyňské studio AKREES - https://www.akrees.com . Dbáme na to, aby měla kuchyňská linka veškeré spotřebiče vč. myčky. Standardní dodávkou jsou spotřebiče od společnosti SIEMENS.

Jelikož je pro spoustu lidí nájemní bydlení pouze základním odrazovým můstkem pro pořízení vlastní nemovitosti, jsme ochotni nemovitost téměř kompletně vybavit o nábytek a doplňky, které jsou často spojeny s nemovitostí a mají dlouhou životnost. Proto do našich nemovitostí umisťujeme vestavné skříně, sedací soupravy nebo manželské postele. Samozřejmostí je příprava pro venkovní žaluzie a klimatizační jednotky.

Jednoduše řečeno, chceme, aby se v našich nemovitostech cítil náš nájemce dobře a využíval nemovitost jako svou vlastní. I díky výše uvedenému přístupu se nám daří nemovitosti pronajímat dlouhodobě, zajímavým klientům a především lidem, kteří o naše nemovitosti pečují.

Na těchto fotografiích můžete vidět, jak jeden z našich bytů vypadá, tak snad se vám bude líbit.

Hezký den, Michal Groulík a INSTYLE REAL ESTATE s.r.o.