Kdo si počká, ten se dočká.

08.02.2021

POZEMEK MISTŘICE

U nabídky tohoto pozemku jsem již od roku 2011, dlouhých 10 let, kdy jej vydražil můj známý ve dražbě zemědělské půdy. Pozemek o celkové výměře 2312 m2 zakoupil v této dražbě za 20,- Kč/m2. Celková hodnota v této době tak činila 46.240,- Kč, což bylo na zemědělský pozemek v té době opravdu nadstandardní částka.

Pozemek tehdy využívalo místní zemědělské družstvo, které v této době, bylo ochotné, nabídnout odkup za 10,- Kč/m2. My jsme však byli chytří, vydražili jsme jej a počkali jsme si na vývoj dané obce do roku 2015. Během této doby jsme pozemek nechali v již uzavřeném pachtu, aby pokrýval náklady na odvod daně z nemovitosti a zároveň za celý rok vydělal nějakou tu korunu navíc.

V průběhu několika měsíců od nabytí pozemku jsme obdrželi od starosty obce informaci, že se plánuje rozšíření územního plánu a náš pozemek by mohl být jeho součástí. Přeci jenom se obce musí neustále rozrůstat a my jsme to jenom uvítali.

Věděli jsme, že jsme s majitelem pořídili zajímavou investici do budoucna. Ze zemědělského pozemku s omezeným využitím, malou uliční šíří, jsme najednou vlastnili pozemek, který v té době nabyl okamžitě na své na hodnotě. Měl obecní přístup a bylo jej tak reálné v dané době prodat za 250 Kč/m2, ačkoliv jsme věděli, že místo nabízí pouze možné připojení na elektrickou síť. Nic však nebránilo tomu, aby si jakýkoliv nový nabyvatel zařídil připojení vodovodu a kanalizace na své náklady, i když by se jednalo o nové vedení nemalé vzdálenosti.

Pozemek jsme tedy po pětiletém vlastnictví nabídli k prodeji a v brzké době jsme zahájili jednání s obyvatelkou Mistřic, která se pro daný pozemek nadchla. Přeci jenom ona sama a celá její rodina pochází z dané obce a měla tak k místu osobní citové pouto. Díky svému mladému věku byla ochotna počkat na další vývoj obce, který po změně zastupitelstva naznačoval, že do dané lokality bude chtít investovat do infrastruktury, inženýrských sítí a komunikace.

I když byla původní představa obce o rychlejší realizaci dané lokality, bohužel to několik let trvalo. Majitelka již nebyla ochotna dále čekat, jelikož měla možnost využít jinou rodinnou parcelu v nedalekých Bílovicích. Řekla si, že již nebude pozemek dále držet a nabídneme jej opět k prodeji.

I když jsme si museli necelý rok počkat na adekvátního zájemce, na začátku minulého týdne se nám podařilo daný pozemek rezervovat za necelých 550,- Kč/m2, tedy za 1.270.000,- Kč. Společně se zájemcem jsme zajistili stanoviska obce o možnosti výstavby, zajistili předběžná stanoviska o připojení na inženýrské sítě a spolupracujeme na financování pozemku.

Nový budoucí majitel tak v brzké době zahájí projekční práce, a co nevidět bude ve vlastním.

Jak už jsem psal v úvodu, čekání v tomto případě přineslo své ovoce. To, co se vám u někoho může zdát jako bezmyšlenkovitý nákup zarostlého pozemku, může být naopak velmi promyšlená investice volných prostředků, které se časem zněkolikanásobí.

Pokud vlastníte podobný pozemek a rádi by jste znali jeho hodnotu a budoucí možnosti, nebo naopak o podobné koupi uvažujete, tak se nezdráhejte ozvat, rád vám pomůžu.

Přeji vám hezký zbytek dne.

MICHAL GROULÍK a INSTYLE REAL ESTATE s.r.o.