Jak poznat a vybrat si toho správného nájemníka do své nemovitosti?

18.01.2021

Snem každého pronajímatele, který se potřebuje věnovat svému zaměstnání, rodině a koníčkům je mít ve své nemovitosti solventního nájemníka, který nemusí každý měsíc řešit, zda mu přijde výplata a bude tak mít na zaplacení najmu. Platí tedy včas, je bezproblémový, dobře vystupující, neřeší žádné problémy, neobtěžuje vás s opravami a pečuje o nemovitost tak, jak byste to dělali i vy sami.

Najít správného nájemníka tedy v dnešní době není vůbec jednoduché. Mnoho kanceláří stále funguje stylem, kdo první přijde a řekne beru, nemovitost je jeho. Současně mnoho kanceláří nezpracovává nabídky pronájmu kvalitními fotografiemi a kompletními informacemi o dané nemovitosti. A proto se nemůžeme divit, že se na nekvalitní prezentaci ozvou i "nekvalitní" zájemci. U nás to takhle ale nefunguje. V první řadě, pokud víme, že se staráme o majetek v řádech několika milionů korun, nemůžeme a ani si nechceme dovolit poškodit majitele, který v naše služby vložil svoji důvěru. V některých případech majitelé v nemovitosti ponechávají drahé vybavení, nábytek a elektroniku. I z tohoto důvodu se je maximálně snažíme ochránit a připravujeme nemovitosti do nabídky profesionálním způsobem.

Každou nemovitostí tedy provedeme maximální počet zájemců. Prvním prohlídkovým kolům dopřejeme čas 7-14 dnů, během kterých si vyselektujeme potencionální zájemce. Pokud o nemovitost projeví zájem větší množství zájemců, se všemi se individuálně sejdeme za účasti majitele, prověříme si jejich osobní údaje, zaměstnání, bonitu a vyhodnotíme, kdo by se nám do dané nemovitosti zamlouval. Účast na osobním setkání za účasti majitele doporučujeme, ale nezveme jej na setkání dříve, než je nutné. Ještě před setkáním se tedy snažíme o zájemci zjistit maximum informací, které následně předáváme majiteli.

Pokud se po osobním setkání rozhodneme, že vstoupíme do finálního jednání s určitým zájemcem, práce nekončí a v prověřování pokračujeme.

INTERNET:

Sociální sítě jsou bez pochyby jedním z prvních kanálů, které dokáží o potencionálním zájemci říci bližší informace. Facebook, Instagram, Linkedin, to jsou jedny z nejvyužívanějších sociálních sítí mladé i starší generace. Jejich aktivita tam dokáže nastínit, jak dotyčný vystupuje a jaké je jeho chování. Dalším zdrojem je Seznamu a Google. Oba vyhledávače dnes disponují cennými informace, jako je například pracovní nebo podnikatelská historie.

EXEKUCE:

Ta pro nás představuje jednu z těch nepřímějších, ale nevyhnutelných kroků. Možná byste se divili, kolik lidí a zájemců o pronájem nemovitosti se potýká s tímto problémem. Za poslední dobu jsme zaznamenali nárůst těchto zájemců, kdy v průměru z 10 lidí jsou 3, kteří mají s exekucemi problém. Tyto informace získáváme z Centrální evidenci exekucí - https://www.ceecr.cz . I když se jedná o zpoplatněné informace, v první řadě chráníme zájmy majitele a víme, že jsou tato data důležitá.

INSOLVENCE:

Jedná se o druh soudního řízení, jehož cílem je zvolit způsob vypořádání dluhů tak, aby došlo k co možná nejvyššímu a poměrnému uspokojení všech věřitelů dlužníka. Z jeho platu nebo mzdy mu tak zůstává minimální částka a je zde jisté riziko spojené s placením nájemného. Proto si každého zájemce řádně prověřujeme. Opět nám postačí rodné číslo zájemce a zadáním do vyhledávacího systému Insolvenčního rejstříku, https://isir.justice.cz/isir/common/index.do, zjistíme, co potřebujeme.

VÝPIS Z REJSTŘÍKU TRESTŮ:

V případě vybavených bytů se taktéž snažíme zjistit si trestní historii každého zájemce. O součinnost však musíme požádat zájemce samotného, jelikož tento dokument např. prostřednictvím České pošty a její služby CZECH POINT nemůžeme vyřídit my, jakožto třetí osoba. Zájemce musí předložit svůj občanský průkaz a na základě toho bude dokument vystaven.

VÝPIS Z OBCHODNÍHO REJSTŘÍKU:

Má-li o uzavření nájemního vztahu zájem společnost nebo víme-li, že zájemce je podnikající osobou, prověřujeme si informace na https://justice.cz. Tento portál nám zobrazí kompletní podnikatelskou historii společnosti a máme možnost zjistit, jakou roli má příslušná fyzická osoba v dané společnosti. Zároveň si můžeme ověřit, zda proti společností není zahájeno exekuční nebo insolvenční řízení.

POLICIE ČR:

Osoba trestně stíhaná určitě není tou správnou pro žádného majitele. Jednoduchým veřejným přístupem na tomto odkazu https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/Vyhledavani.aspx si po zadání několika osobních údajů prověříme, že zájemce není trestně stíhaný.

TRVALÉ BYDLIŠTĚ:

Samotné trvalé bydliště může o zájemci lecos prozradit. Pokud se jednoduchým přístupem do katastru nemovitostí, přes Google mapy nebo Seznam mapy podíváme o jakou nemovitost se jedná, častokrát zjistíme, že má zájemce evidované trvalé bydliště na Obecním či Městském úřadu. To samo o sobě nevěstí nic dobrého. V takových případech má zájemce většinou finanční a nebo dokonce existenční problémy, které způsobily i to, že ani rodiče či rodina nechce, aby bylo trvalé bydliště evidováno na rodinné nemovitosti.

POJIŠTĚNÍ ODPOVĚDNOSTI:

Pokud jsou veškeré výše uvedené kroky v pořádku a u zájemce neevidujeme žádné problémy a rizika, vyžádáme si, aby si a po celou dobu trvání nájemní smlouvy udržoval pojištění odpovědnosti za škody, za něž odpovídá podle obecně závazných právních předpisů (Pojistka na blbost). A na žádost pronajímatele je nájemce vždy povinen prokázat uzavření tohoto pojištění a úhradu pojistného na příslušené období.

PLATEBNÍ SCHOPNOST:

Blížíme se do finále. Jako poslední krok je zajištění platební morálky již na začátku nájemního vztahu. Nejen, že dnes pronajímatel může požadovat po nájemci kauci do výše tří nájmů (což není nutnou podmínkou), ale zároveň po nájemci při podpisu nájemní smlouvy požadujeme úhradu nájemného, služeb a energií na první měsíc a do 20. dne stejného měsíce požadujeme úhradu na měsíc následující.

Splněno. Dostali jsme se až na konec našeho článku. Pokud zájemce obstojí nad vším výše uvedeným, bude nám potěšením uzavřít řádný nájemní vztah a nájemci dopřát nikým nerušené bydlení.

Pokud budete mít zájem, rád bych vám nabídnul zprostředkování pronájmu zcela ZDARMA.

Mějte se moc hezky, M. Groulík a INSTYLE REAL ESTATE s.r.o.

MÁTE ZÁJEM O NAŠE SLUŽBY?

Zanechejte nám zprávu, my se Vám ozveme a domluvíme se na podrobnostech.


UKÁZKA NÁŠÍ PRÁCE S NÁJEMNÍMI BYTY


REZIDENCE MORAVNÍ NÁMĚSTÍ - UHERSKÉ HRADIŠTĚ