Co všechno můžete udělat pro to, aby vaše nemovitost na ceně jen rostla?

05.08.2020

Na úplném začátku, ještě než se vůbec do nějaké koupě nebo prodeje pustíte, je nejdůležitější, odpovědět si na základní otázky, které vás v tomto kroku buď to utvrdí, nebo vám bude hned jasné, že ještě není ten správný čas.
První z nich se týká financování - "Chci do tohoto projektu vkládat své úspory, nebo zapojit banku?" "Zvládnu péči o nemovitost, i když se objeví komplikace?"
Další, na co byste měli dokázat odpovědět je, jestli si v tomto oboru věříte. Jestli opravdu vy sami dokážete odhadnout výhodnou nabídku, nebo bude rozumnější si nechat poradit a svěřit se do rukou odborníka.
V dalším kroku si vymezte cíl. Za jakým účelem se do koupě pouštíte a v závislosti na tom si promyslete lokalitu.

LOKALITA JE DŮLEŽITÝM PROROKEM ÚSPĚCHU
Při koupi nemovitosti, se kterou zamýšlíte v budoucnu obchodovat, není podstatné jen to, jak vypadá její přilehlé okolí. Musíte se vcítit do kůže těch, kteří budou případně vaši nemovitost odkupovat a nad čím při tom budou přemýšlet. Zjistěte si proto, jak je to v dané lokalitě se spoji hromadné dopravy, s možností parkování, s kulturním a sociálním životem. Zda se v daném místě nachází škola, školka nebo obchod. Jednoduše nad lokalitou přemýšlejte tak, jak kdybyste v ní měli strávit zbytek života vy samotní.
Na obrovskou překážku můžete narazit i po několika letech, kdy na světlo světa začnou vyplouvat dlouho plánované stavby. Nezapomeňte se proto informovat na příslušných úřadech na budoucí územní plán. Těžko by se vám totiž prodávala nemovitost, v blízkosti které by vám v průběhu času vyrostla třeba rychlostní komunikace.

FUNKČNOST, TECHNOLOGIE A HLAVNĚ ÚSPORY
Kupujete nemovitost k obchodování? Tak jako obchodníci i přemýšlejte. Pokud se rozhodnete pro koupi starší nemovitosti, nebojte se investovat i do takových záležitostí, které vám nepřijdou jako nezbytně nutné. Výměna starých oken za plastová a jednoduché dlouhodobé vyčíslení úspor zájemcům o nemovitost se vám rozhodně na ceně promítnou. Jinak to není ani s elektroinstalací nebo zateplením objektu. Jakákoliv možnost snížení nákladů pro nové majitele znamená zvýšení příjmu při prodeji pro vás.

DVAKRÁT MĚŘ, JEDNOU ŘEŽ
V tomto případě tedaspíš dvakrát rozmýšlejte jednou nakupujte. Zvažte a rozhodněte se, v jakém časovém horizontu chcete nemovitost dál prodávat, jestli si ji vůbec chcete prodávat, nebo raději pronajímat a na stáří v ní sami zůstat. Každý jednotlivý aspekt rozhoduje o atraktivitě nemovitosti a její následné rentabilitě. To co je moderní a žádané dnes, může být za několik let úplně jiné. Tam kde dnes roste cenový koeficient nájmů a cen nemovitostí, tam může být za pár let, kvůli výstavbě dálnice, nulový zájem o bydlení.

Koupě nemovitosti je rozhodně jedno z nejefektivnějších úložišť bohatství, jedna z nejbezpečnějších investic, ale i přesto je to riziko jako každé jiné a do každého rizika musíme jít s rozumem a klidem.

Pokud vám to vaše situace dovoluje, zamyslete se nad tím, jestli není náhodou teď ten správný čas na to, investovat své peníze do něčeho trvalého. Někdy se může zdát, že přece vy nejste těmi vhodnými adepty na to, kupovat nemovitost, vždyť přeci máte kde bydlet. Ale vážně, přemýšlejte nad nemovitostmi jako nástroji výdělku a investic. Samozřejmostí při každé spolupráci je taky odborné finanční poradenství, o které se pro naši společnost stará pan Tomáš Střelec. Ten s vámi krok po kroku probere vaši aktuální situaci, možnosti a i budoucí plán.


Mějte pohodový zbytek dne, Michal Groulík.